Blog   /   Cserepeslemez felrakása
cserepeslemez felrakása
ÍRTA: LEMEZBEN OTTHON

Cserepeslemez felrakása


Szerelése lépésről-lépésre

 

Számos előnyös tulajdonsága van a cserepeslemezeknek. Azonban ezeket az előnyöket csak akkor tudjuk eléggé kiélvezni, ha a szállítás és a felszerelés szakértő kezekben van!

 

A cserepeslemez felrakása szakember közreműködésével törtéjen!

 

A tetőcsere nagy volumenű munkafolyamat, amelynek kapcsán sokan nincsenek tisztában az egymás után következő lépésekkel. Természetesen nem is kell tudni a folyamatot lépésről-lépésre, elég, ha a szakember tisztában van azzal, hogy mi miután jön. Ennek ellenére a tájékozódás sosem árt, hiszen így azt is látni lehet, hogy hol tart a munkafolyamat.

 

 

Cserepeslemez szállítása és tárolása

 

Ahhoz, hogy a cserepeslemez felrakás megkezdődhessen, először is szükség van az alapanyagra. A cserepeslemez tárolásának meg vannak a maga aranyszabályai, hiába rendkívül strapabíró tetőfedő alternatíva.

 

A legfontosabb, hogy ne sérüljön meg, különben akár a termékre járó garanciát is el lehet veszíteni! Bármilyen sérülés a nem megfelelő szállításból vagy tárolásból fakadóan ezt eredményezheti.

 

Pontosan ezért történik raklapon a szállítás, természetesen a megfelelő méretű gépjárművel!

 

A cserepeslemezeket lehetőség szerint nem szabad a földön tárolni. Arra, hogy biztosnágosan tárolhassuk, a legjobb, ha megvan emelve és bontatlan csomagolásban van. Amennyiben valamilyen okból kifolyólag mégis megbontásra kerül a csomagolás, akkor mielőbb fel kell szerelni.

 

Ügyelni kell a megfelelő szellőzésre. Az is fontos tényező, hogy abban a helyiségben, ahol a lemezeket tárolva vannak, ne legyen a levegő párás, továbbá a lemezek rézzel se tudjanak érintkezni, különben fennáll a korrózió veszélye.

 

Habár banálisnak tűnhet a figyelmeztetés, de mégis fontos szót ejteni arról is, hogy a lemezeken nem szabad semmit tárolni, mivel ez is növeli a károsodás esélyét. Már csak azért sem érdemes a földön tárolni a lemezeket, mert az az egyik legrosszabb opció, hogy valaki átsétál rajta vagy ráesik.

 

Szerkezet előkészítés a rögzítés előtt

 

Alapépítmény kialakítása

Mielőtt sor kerülne a cserepeslemezek tényleges felhelyezésére, első lépésként a szerkezetet kell előkészíteni, hogy a lemezeket fel lehessen szerelni. A munka nagyságától függően csigás építőanyag emelő vagy akár anyagszállító lift kialakítására is szükség lehet.

 

A legfontosabb a biztonságos alpintechnikai munka feltételeinek kialakítása.

 

Tetőfólia rögzítése

A következő lépés, a tényleges munka megkezdése, ami nem mást jelent, mint páraáteresztő szigetelő fólia rögzítése a gerendákra szegek segítségével.

Ez azért fontos, mert a páraáteresztő szigetelő fólia segítségével megvalósítható a tetőtér és a padlás szellőzése. Ráadásul ezáltal megakadályozható a por bejutása a tetőtér és a padlás terébe.

 

Lécezés - A tetőlécek közötti távolság

A szigetelő fólia fölé kerül a cserepeslemez tető lécezése, amelyekből egy négyzethálós rendszer kialakítására kerül sor. Alulra a tető aljától a tetejéig futó lécek kerülnek, amelyek fölé a vízszintesen futó lécek kerülnek rögzítésre.

 

Nyilvánvalóan megvan erre is a szabály, a léceknek 350 mm - 400 mm távolságra kell elhelyezkedniük egymástól! A lemezek között meg kell tartani a rögzítési távot, a megfelelő távolságot mindig figyelembe kell venni, különben nem lesz olyan a végeredmény, amilyet szeretnénk.

 

A kémények, tetőkibúvók és tetőablakok nem kerülnek lefedésre ésszerű módon, ezért ezeknek a helyét ki kell vágni a lemezből. Ezenkívül a kémények, tetőkibúvók peremét elő kell készíteni, annak érdekében, hogy amikor a cserepeslemez táblák rájuk kerülnek, akkor már rendelkezésre álljon a vízelvezető tálca, amely a cserepeslemez táblára juttatja a csapadékot.

 

 

A cserepeslemez vágása

Itt fontos megjegyezni, hogy mindig megfelelő szerszámmal vágjunk, nem pedig a legegyszerűbbel!

 

Azok a szerszámok, melyek használata során jelentős hőfejlődés történik, nem alkalmasak a cserepeslemez vágására. A nagyobb, hirtelen bekövetkező hőmérséklet emelkedés miatt a lemezek bevonata sérül, ennek hatására a felület korrodálódik.

 

A korrózió megindulása ellen a legjobb szerszám a vágáshoz az egyszerű lemezvágó olló, lemezolló, vibrációs olló, löketolló. Ezek a szerszámok tökéletesen el tudják vágni az anyagot. Nem ajánlott a sarokcsiszoló, flex használata!

 

 

A cserepeslemez felrakása

 

A cserepeslemez felhelyezése és rögzítése a munka látványos része, ekkor válik nyilvánvalóvá, hogy a tetőfedés munkafolyamat valóban halad.

 

A munka során a legfontosabb, hogy már az első sor is precízen legyen felhelyezve merőlegesen az eresz vonalra. Ha az első sor esetében fél vállról van véve egy kis eltérés, akkor könnyen lehet, hogy pár sorral később már több centiméteres eltéréssel kell számolni, ami jelentős eltérésnek számít és ez a fal viszonylatában is feltűnő hiba lesz.

 

A táblák hornyok segítségével illeszthetők egymásba, így létrejöhet a tökéletes vízzárás.

 

A legelső lépés a cserepeslemez felrakása során a kistáblás lemezek egymáshoz rögzítése azáltal, hogy a segédfuratok egymáshoz csatlakozzanak. Egy teljes sor felhelyezését követően a cserepeslemez felső szélét a gerinc tetősík legszélső pontjához kell illeszteni.

 

Ez a kiindulási pont, amelyhez a teljes sort igazítani kell. Annak érdekében, hogy a lemez ne csússzon le a tetőről, amíg beállítja a megfelelő vonalat, érdemes egy rögzítőcsavarral megfogatni a legfelső táblát.

 

A következő lépés egy kis mérés.

 

A cserepeslemez belső felé az eresztől a gerinc irányába fel kell mérni a lemezen körülbelül három métert, majd jelölni kell ezt a méretet a lemez felületen. A lemez alsó részén, ahol az első méret lemérésre került, attól a ponttól a cserepes lemezzel merőlegesen kell felmérni négy métert, majd jelölni kell.

 

A két pontot összekötve az eredménynek öt méternek kell lennie. Ha ennyi az eredmény, akkor a cserepes lemez és az ereszcsatorna merőlegesek egymásra. A szerelést az ereszcsatorna felől kell megkezdeni, azt követően, hogy felkerült az alsó ereszcsatorna.

 

A legfelső cserepeslemezt az univerzális szellőztető bádogos elemhez kell rögzíteni.

 

A hófogó felszerelését, abban az esetben, ha olyan kialakítással rendelkezik, hogy a cserepeslemez felső élébe beleakasztható, akkor a lemez lapok rögzítésével egyidőben kell felrögzíteni a tetőre. Általában a legalsó cserepeslemez sor tetejébe szükséges beakasztani a hófogókat.

 

A szakszerű cserepeslemez felhelyezés nagyon fontos, ugyanis a tető akár hosszú évtizedeken keresztül marad a helyén, melynek során a legkülönfélébb időjárási tényezőknek kell ellenállnia. A nem megfelelően rögzített tetőre leginkább az oldalirányú szél lökésszerű hatása jelent igazán nagy veszélyt.

 

A pontos illeszkedés és a stabil rögzítés nagyon fontos a cserepeslemez felrakása terén!

 

 

A tetőszerkezet állapotának felmérése, anyagigény kiszámolása

 

Ha ténylegesen az elején akarjuk kezdeni, akkor a folyamat nem a cserepeslemez felhelyezésével kezdődik, hanem először fel kell mérni a tetőszerkezet állapotát, valamint ki kell számolni a pontos anyag igényt és el kell dönteni, hogy milyen típusú cserepeslemez kerüljön fel a tetőre.

 

A cserepeslemez legnagyobb előnye, hogy könnyű, ezért nincs szükség robosztus tetőszerkezetre, amely a hagyományos cserép alapfeltétele volna!

 

Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a tetőszerkezetnek nem kell stabilnak lennie, mindenképp masszív gerenda kell, így ezt nem lehet megúszni a biztonság érdekében. Ha a tetőszerkezet kellőképp strapabíró, akkor nincs akadálya a cserepeslemez felhelyezésének.

 

Az anyagigény pontos kiszámolása szintén nagyon fontos!

 

A pontos szót mindenképp ki kell hangsúlyozni, hiszen rendkívül kellemetlen azzal szembesülni a munka végén, hogy elfogyott az alapanyag. Viszont az sem sokkal kellemesebb, amikor kiderül, hogy még egy fél tetőt be lehetne fedni, annyival több cserepeslemez lett rendelve.

 

Egy kis ráhagyás természetesen nem árt, hiszen, ha a cserepeslemez egy része megsérül vagy nem sikerül megfelelően méretre vágni, akkor nem árt, ha van miből kipótolni a kárba ment részt.

 

Milyen árakra lehet számítani?

A cserepeslemez meglehetősen kedvező áron kapható, így akár sokkal kedvezőbb áron lehet kialakítani a tetőfedést, mint hagyományos cserepekkel.

 

A kedvező árat meglátva sokan örülnek, azonban azt sem szabad elfelejteni, hogy a szakembereket is ki kell fizetni.

 

Egy tetőfedőnek átlagosan körülbelül 543.000 forint a bére. Egy átlagos tetőfedő projekt esetében a szakember körülbelül 225.000 és 750.000 forintot kér el.

 

Azzal viszont érdemes tisztában lenni, hogy a tetőfedő szakember költsége számos tényezőtől, például a projekt nagyságától vagy az adott területtől is függhet.

 

Emellett a költségek nagysága nagy mértékben függ attól is, hogy milyen típusú cserepeslemezt szeretne. Minél extrább, magasabb minőségű a cserepeslemez, annál magasabb árakra kell számítani.





Miért vagyunk jobbak?
Szakszerű tanácsadást biztosítunk vásárlóinknak, melynek köszönhetően megtalálhatják a számukra legjobb lemeztetőt.
 
Mindig számíthat ránk! Minden megrendelésnél biztosítjuk a szakértelmet és minőséget. Egyedi igények esetén szintén segíteni tudunk.
Mind lakossági-, mind mezőgazdasági vagy ipari felhasználásra alkalmas megoldásokkal kapcsolatban rendelkezésre állunk!
Széles körben biztosítjuk a cserepeslemezekkel, trapézlemezekkel kapcsolatos szolgáltatásokat: tervezés, beszerzés, kivitelezés terén egyaránt.